Po šedesáti letech byla zdokumentována paježura Attenboroughova

13. 11. 2023 -

Vědcům se poprvé podařilo pořídit záběry paježury Attenboroughovy. Čtyřtýdenní expedici do Indonésie vedli experti z britské Oxfordské univerzity, součástí týmu byl také výzkumník Mendelovy univerzity v Brně, zoolog Mgr. Attila Balázs, Ph.D. Podařilo se tak dokázat, že tento vzácný vejcorodý savec nevyhynul, jak se mnozí přírodovědci obávali.

Doposud jediným důkazem existence druhu, který byl pojmenován po známém britském přírodovědci siru Davidu Attenboroughovi, byl více než šedesát let starý exemplář mrtvého zvířete uchovávaný v muzeu v Nizozemsku. Na kameru se mezinárodnímu vědeckému týmu podařilo paježuru zachytit v pohoří Cyclops Mountains v indonéské Nové Guineji.

Čtyři třísekundové záběry paježury pocházejí z dříve neprobádané oblasti deštného lesa. Jedná se o drsný terén v nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů. „Byl jsem v euforii. Celý tým byl v euforii,“ řekl BBC vedoucí expedice James Kempton. Výpravy se účastnil také akademický pracovník Agronomické fakulty MENDELU Attila Balázs, který byl součástí entomologického týmu. „Podílel jsem se na výběru vhodných lokalit tohoto druhu, na instalaci fotopastí a na standardizovaném výzkumu hmyzu,“ uvedl Balázs s tím, že fotopasti rozmisťovali až do výšky 1 963 metrů nad mořem. „Z těchto 80 fotopastí čtyři fotopasti zachytily 14 snímků a 4 videonahrávky této velmi vzácné paježury,“ doplnil.

Paježury se podle vědců objevily na Zemi zhruba před dvěma sty miliony lety, tedy v době, kdy na naší planetě žili dinosauři. Jsou to noční živočichové, které je ve volné přírodě těžké najít. Paježura Attenboroughova (Zaglossus attenboroughi) má bodliny jako ježek, čenich jako mravenečník a tlapy jako krtek, píše zpravodajský server BBC News.

Expedice do pohoří Cyclops byla pro vědce náročná. „V pralese jsme strávili tři týdny ve velmi těžkých podmínkách. Přespávali jsme různě v hamakách, které jsme měly zavěšené na stromech, na zemi nebo na postelích provizorně vyrobených našimi domorodými přáteli. Všichni zúčastnění se zasloužili o úspěch expedice a naši domorodí přátelé obzvláště. Lepší kolegy a přátele by si člověk nemohl ani přát. Nejen, že se podíleli na dosažených vědeckých výsledcích, navíc disponovali i dovednostmi, které nám zásadním způsobem pomáhaly přežít v extrémních podmínkách deštného pralesa,“ popsal pobyt v džungli Balázs.

Ve vyšších částech pohoří tým objevil rovněž nové druhy hmyzu, žab nebo nový druh živočichů podobný krevetám, který však žije na stromech. „Podařilo se nám objevit nový druh, který je nový i co se týče jeho rodového zařazení. Jde o různonožce, kteří jsou typičtí pro vodní prostředí, avšak humidita na vrcholcích pohoří Cyclops je tak vysoká, že dokážou existovat i v terestrických podmínkách,“ vysvětlil Balázs. Nové druhy hmyzu ještě čekají na analýzu a zpracování.

 

Zdroj: ČT24 a TN.cz (redakčně upraveno a doplněno)

Kontakt pro bližší informace: Mgr. Attila Balázs, Ph.D., attila.balazs@mendelu.cz, Ústav zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství AF MENDELU